Minigolf v Chebu - to je především TJ MG Cheb, z.s.

O klubu:

Předseda TJ:

Marcela Nečekalová

Znak TJ MG Cheb

V roce 2020 oslavil chebský minigolfový klub 40 let od svého založení. Zakladatelem klubu byl František Nečekal st., dlouholetý funkcionář Českého minigolfového svazu, jeden z nejstarších rozhodčích v České republice a velký propagátor minigolfu. Od roku 2015 vede klub Marcela Nečekalová, která navázala na rodinnou tradici a věnuje se propagaci našeho malého sportu nejen v Chebu, ale napříč Evropou a světa.

V roce 2017 tak již podruhé uspořádala Mistrovství Evropy seniorů, na které navázalo Mistrovství světa juniorů v roce 2018. Jednalo se o vůbec první Mistrovství světa v minigolfu v České republice se zastoupením i mimoevropských zemí. Ke 40. výročí od založení TJ, také chebský areál hostil již potřetí v novodobé historii působení v areálu v Břehnické ulici Mistrovství České republiky. I přes korona sportovní rok se Mistrovství zúčastnilo přes 100 hráčů. Vůbec poprvé se celé Mistrovství vysílalo online, takže si minigolf mohl pustit kdokoliv na celém světě, což mělo obrovský ohlas a pozvedlo jméno TJ MG Cheb mezi uznávané světové minigolfové oddíly.

Klub udržuje své herní tradice tím, že každoročně pořádá Mezinárodního kombimaraton ve vhodném termínu v červnu či červenci dle termínové listiny WMF. V červenci 2021 se v chebském areálu konalo opět Mistrovství České republiky, kde tři hráči TJ MG Cheb obsadili medailové pozice. Mistryní České republiky v kategorii seniorek se stala Eva Kadlecová a 2. místo v kategorii žáků obsadil Tomáš Dvořák a 2. místo v kategorii žákyň obsadila Jolana Nečekalová. Zároveň se na Mistrovství udíleli extraligové medaile, kde družstva juniorů a žen obsadila 3. místo v nejvyšší extraligové soutěži.

TJ MG Cheb pokračovala v soutěži extraligy i v roce 2022 a 2023. Tragická událost při cestě na turnaj do Jedovnice však donutila TJ extraligu opustit a začít znova.

Areál:

Od roku 2006 je domovským místem klubu nově vybudovaný minigolfový areál v blízkosti vodní nádrže Skalka financovaný městem Cheb, Karlovarským krajem a z fondů EU. Krásná příroda a klid poskytují turistům i místním lidem skvělé podmínky pro relaxaci a pro aktivní využití doby odpočinku. Velmi oblíbené jsou každoročně pořádané turnaje pro veřejnost. V krátké době jsme díky tomuto areálu vstoupili do širokého povědomí v našem městě a mezi chebskými obyvateli si minigolf získává stále větší popularitu. Od roku 2024 je zde i hřiště PIT PAT.

Úspěchy:

Za zmínku určitě také stojí sportovní úspěchy chebského minigolfového klubu. V minulosti se do řad české reprezentace dostalo několik jeho zástupců a to František Nečekal ml., Karina Dobrovolná, Marek Nečekal, Jan Kadlec, Eva Kadlecová, Jana Nečekalová a Dáša Hirschmannová. Další reprezentantky ČR Petra Lisová - Vosmíková, Jana Dočkalová a Dana Dočkalová také začínaly u TJ MG Cheb. Největšího úspěchu na mezinárodním poli dosáhla Karina Dobrovolná, která v roce 2006 vybojovala na Mistrovství světa juniorů v dánském Odense stříbrnou medaili s družstvem juniorek a bronz v individuální kategorii. V současné době máme zastoupení v reprezentačním týmu seniorek zásluhou Dagmar Hirschmannové a Evy Kadlecové. Na své reprezentační úspěchy teprve čeká také Jolanka Nečekalová, která se stala mistryní České republiky v žákovské kategorii. Ve svých 10,5 letech se tak stala nejmladší držitelkou mistrovského titulu. Jolana a Tomáš Dvořák se stali členy juniorské reprezentace České republiky a věříme, že se svou účastí na mistrovství Evropy či světa zapíší do dějin minigolfu.

Úspěchy jsme také zaznamenali v týmových soutěžích. Rok 1990 odstartoval úspěšnou éru juniorského družstva, když na republikovém mistrovství v Praze obsadil tým minigolfových nadějí třetí příčku. V sezoně 1996/1997 se stal omlazený tým vítězem nejvyšší domácí juniorské soutěže. Na větší kolektivní úspěch v kategorii dospělých si chebští museli počkat až do roku 2008, kdy se jim poprvé v historii klubu podařilo postoupit do I.ligy smíšených družstev a následně tým v roce 2018 postoupil do nejvyšší minigolfové soutěže - extraligy. V současné době má TJ MG Cheb v extralize nasazen smíšený tým, ženský tým a juniorský tým. s podporou hostujících hráčů a hráček. V I. lize má TJ MG Cheb nasazen juniorský a žákovský tým a samozřejmě je tradičním účastníkem II. ligy se dvěma smíšenými družstvy.

Mezinárodní spolupráce:

Velmi si ceníme i toho, že již od prvních let jsme rádi spolupracovali s kluby ze sousedního Německa. V roce 1984 jsme navázali partnerství s Lichtenfelsem a Kelheimem. Vznikly klubové turnaje zvané Špáspokal. Po časové odmlce jsme obnovili tuto dlouholetou tradici s minigolfisty z německého MGC Ingolstdat, nejprve tzv. Špáspokalem a od roku 2015 navázali přátelské setkání s italským klubem MGC Seis pořádáním turnaje FRESAMI, který se hraje dvakrát ročně. Jednou v Chebu a jednou v Seisu. Stále větší oblibě se těší také pořádané maratony. V roce 2013 byl uspořádán první Mezinárodní Kombi Maraton (International Combined Marathon - ICM), který se každoročně opakuje v měsíci červnu již 7 let. Kombimaraton se stal dvoudenním tréninkem nejen pro místní hráče, ale i pro hráče z celé České republiky a zahraničí.

Zajímavosti:

Zajímavým prvenstvím se pyšníme i ve zcela zvláštní kategorii - minigolfových kartičkách. Slouží k osobní i klubové prezentaci, jsou oblíbenou upomínkou pro soupeře, velmi zajímavou osobní navštívenkou a sběratelským suvenýrem.